„Wspólnie spędzony czas z rodzicami jest dla dziecka jest tak samo ważny jak poczucie bezpieczeństwa”.
Wspólny czas rodzica z dzieckiem, wspólne podejmowanie różnych działań niosą ze sobą liczne zalety i cenne wartości. Tworzą okazję nie tylko do wielu wspólnych doświadczeń, ale i współprzeżywania radości, ekscytacji, ale i rozczarowań, niepokojów czy smutków. Ten rodzaj wspólnoty, doświadczanej np. przy wspólnych lekturach na dobranoc, pieczeniu ciasta, wspólnym przeżywaniu przygód bohaterów bajek zapada w pamięć często na całe życie i stanowi podstawę intensywnej, głębokiej więzi. Buduje także w dziecku poczucie przynależności i bezpieczeństwa, zaspakajając najbardziej podstawowe z dziecięcych potrzeb.
Wspólnie spędzany czas to dla rodzica niepowtarzalna okazja wywarcia głębokiego wpływu wychowawczego. Podejmując wraz z dzieckiem wspólną zabawę, aktywność sportową czy razem wykonując zwykłe, domowe czynności rodzic ma okazję demonstrować wzory, przykłady poprawnego wykonywania różnych czynności, podejmowania pożądanych zachowań. Ma także możliwość przekazywania wielu uwag i sugestii w naturalnych sytuacjach i w naturalny sposób, bez sztucznego dydaktyzmu – po prostu dzięki towarzyszącej wspólnym chwilom, rozmowie.
Wspólne aktywności dają ponadto rodzicowi możliwość dobrego poznania swojego dziecka – zaobserwowania powtarzających się zachowań, często wybieranych celów, sposobów radzenia sobie z trudnościami, reagowania na sukcesy i niepowodzenia. Co ważne, rodzic ma także okazję poznania możliwości i ograniczeń dziecka, jego mocnych i słabych stron, a także wykazywanych przez nie predyspozycji i uzdolnień. Mając taką wiedzę, może trafniej dobierać proponowane dziecku aktywności i działania tak, aby w pełni rozwijać tkwiący w dziecku potencjał.
Odnosząc się do powyższego artykułu, kilka porad #ZostanWDomu
- Wykorzystajcie Państwo pobyt w domu na porządne wyspanie i odpoczynek.
- Przygotujcie sobie plan dnia spędzania czasu razem w domu: nauka, czytanie, gry, gimnastyka, zabawa itp.
- Czytajcie dzieciom to jedno z najbardziej więziotwórczych intelektualnie stymulujących zajęć. Bajka na dobranoc, ale i także w ciągu dnia.
- Bawcie w teatr – stworzenie z koców i ze stołu sceny i przygotowanie prostych przedmiotów lub wykorzystanie gotowych np. bajka o łyżce i widelcu, szklance i kubki itp. Ile radości na twarzy dziecka, kiedy rodzic zmienia się w księżniczkę, czarodziejkę lub inną znaną postać i odwrotnie.
- Grajcie w gry planszowe, logiczne to świetny sposób na spędzaniu czasu wolnego z całą rodziną.
- Aby spalić nadmiar dziecięcej energii zaproponujcie dzieciom jakąś formę ruchu: gimnastykę, taniec, odbijanie balona, tor przeszkód, który sami Państwo możecie zbudować.
- Rysujcie, malujcie i wykonujcie inne zajęcia plastyczne, to znakomita zabawa, która daje dzieciom upust ich kreatywności.
- Wspólnie róbcie porządki, przygotowujcie posiłki, pieczcie ciasta i wiele innych.
- Oglądanie zdjęć to zwyczaj, który teraz niemal zanikł w ostatnich czasach wraz z pojawieniem się cyfrowych aparatów fotograficznych, telefonów z funkcją robienia zdjęć. Albumy ze zdjęciami – dzieci są zachwycone kiedy, oglądają swoje fotografie z niemowlęctwa. Jeśli nie macie Państwo albumów, może warto usiąść i wybrać te zdjęcia, które można później wydrukować i stworzyć niezapomnianą pamiątkę do której zawsze możecie wracać.
- Bycie razem jest wspaniałe, ale trzeba zadbać o własny reset i wdrożyć dzieci do tego, aby czasem zajęły się same sobą. Można wprowadzić np. codzienną „godzinę ciszy” przeznaczoną na spokojną zabawę.
- Przytulaski, całowanki, łaskotki, śmich i żarty – zwykłe bycie razem – to takie zwyczajne, ale bardzo ważne. I PAMIĘTAJCIE DZIECI TAK KRÓTKO SĄ MAŁE!!
Opracowała: Magdalena Mielczarek, Małgorzata Mrówczyńska
You must be logged in to post a comment.