Temat dnia” Warszawska Syrenka” środa 6.05.

Słuchanie legendy o warszawskiej syrenie.

Dawno temu, kiedy nasz kraj pokrywała nieprzebyta puszcza, w samym jej sercu nad Wisłą żył młody rybak o imieniu Wars.Pewnego dnia gdy szedł nad rzekę by zarzucić sieci usłyszał piosenkę: siedem fal mnie strzeże i siedem błyskawic. Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi.

Piosenkę śpiewała dziewczyna, która głos miała tak piękny i dźwięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili. Niczego się nie boję! – zawołał. Wskoczył do swej łodzi i popłynął.. Jednak ledwie odbił od brzegu rozpętała się straszliwa burza. Roztrzaskamy ci wiosła ! – syczały błyskawice.

Porwę twoje sieci na strzępy! – ryczał wicher.

Zatopimy łódź! – groziły fale. Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na samym środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać : półrybę – półdziewczynę. Była to syrena . Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarcze i miecz i powiedziała : mam na imię Sawa. Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta. A potem było jak w bajce, żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa a zgoda syreny na małżeństwo z człowiekiem sprawiła, że rybi ogon zamienił się w nogi.

Legenda ta głosi, że byli tam kiedyś dzielny Wars i piękna Sawa a na ich pamiątkę od ich imion powstała nazwa miasta…Warszawa.

Rozmowa na temat legendy: jak miał na imię rybak, który mieszkał w puszczy nad rzeką Wisłą?, co sprawiło, ze wsiadł on do swej łodzi i popłynął Wisła?, kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal?, jak miała na imię syrena, która ujrzał Wars? jakie przedmioty dostał Wars od Sawy?, jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie spotkali się Wars i Sawa?.

Wyjaśnienie pojęcia Warszawa – stolica Polski – pojęcie oznaczające miasto, w którym znajdują się najważniejsze urzędy państwowe będące siedzibą władz.

Oglądanie zdjęć przedstawiających urzędy państwowe znajdujące się w stolicy ich rolę dla całego kraju.

budynek Sejmu

Pałac Prezydencki

Urząd Rady Ministrów

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Mapa konturowa Polski – wskazywanie granic, pokazywanie i nazywanie najdłuższych rzek ( Wisła, Odra), zaznaczanie położenia Warszawy i swojego miasta, wskazywanie Tatr i Bałtyku.

Układanie wyrazów z rozsypanki literowej i czytanie wyrazów : stolica, Tatry, Bałtyk, Wisła, Odra.

Miłej pracy w zaciszu domowym, pozdrowienia.

Lidia Sobczyk