Temat dnia” Dania też leży w Europie” piątek 8.05

Szukamy Danii na mapie Europy- układanie z rozsypanki literowej wyrazów: Europa, Polska, Dania.

Poznajemy flagę Danii.

Wykonamy flagę Danii- papier biały i czerwony, patyczek po balonie albo długa wykałaczka, klej nożyczki.

Zapoznanie z Hansem Christianem Andersenem – urodził się w Danii, małej miejscowości o nazwie Odense. Już od najmłodszych lat pisał baśnie i urządzał kukiełkowe teatrzyki. Pisarz często powracał do opowieści zasłyszanych podczas dzieciństwa. W młodości przyszły pisarz wiele czasu spędzał z babcią. To ona wprowadziła pisarza w krainę fantastycznych baśniowych opowiadań.

Jedna z baśni pisarza to ” Księżniczka na ziarnku grochu”

dav
dav

Rozmowa na temat baśni: z kim chciał ożenić się książę?, jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?, jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?, czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?.

Rysowanie na temat ” Księżniczka na ziarnku grochu” – kartka, kredki.

Historia Legolandu – Legoland Billund – park rozrywki położony w Billund, w Danii. Został otwarty w 1968 r. i jest największym parkiem Legoland na świecie. Wszystko jest w nim z klocków Lego, przez co obserwowane z wysokości przypomina miasteczko. Założycielem spółki Lego jest Ole Kirk Christiansen. Tak wygląda:

Oto atrakcje w Legolandzie;

Kończąc naszą wycieczkę po Danii chce przedstawić jeszcze jedną ciekawostkę , oto ona:

Pomnik Małej Syrenki przedstawia tytułową bohaterkę powieści baśni Hansa Christiana Andersena pt. Mała Syrenka”. Na koniec napewno każdy z Was ma klocki Lego , zachęcam do budowania. Miłego dnia .

Lidia Sobczyk