Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Na naszej planecie żyje około 20 tys. gatunków dziko żyjących pszczół. To bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. Do wyprodukowania 1 kg miodu, pszczoły muszą przysiąść około 4 miliony razy (!) na kwiatach lub liściach.

Zobaczcie jak mieszkaja pszczoły

Posłuchajcie wiersza „Pszczółka”

Pszczółko, pszczółko, dokąd lecisz?Na łąkę, czy do lasu? Zanim pyszny dasz nam miodek, Minie dużo czasu. Lubimy Cię bardzo, a szczególnie wtedy, kiedy smacznym miodkiem chlebek smarujemy.

A teraz zobaczcie jak powstaje miód i jak wygląda praca pszczoły

Jak można pomóc pszczołom?

Wyginięcie pszczół to realny problem, który może spowodować katastrofę. Jak możemy pomóc pszczołom? Najprostszym sposobem ochrony pszczół jest zakładanie w miastach kwietnych łąk, budowanie domków dla owadów czy sadzenie w swoich ogrodach roślin miododajnych.

Zachęcam do obejrzenia filmiku jak można zrobić taki domek dla pszczółek. Chętne dzieci mogą wykonać taki domek. Oczywiście z pomocą rodziców 🙂

Zatańczcie wspólnie ze znana wszystkim dzieciom – Pszczółka Mają!

Zabawa ruchowa Pszczoły.

Dzieci „pszczoły” zajmują miejsca na dywanie w szarfach(może to być miejsce wyznaczone przez rodzica, poduszka, kocyk) „kwiaty na łace”. W rytmie akompaniamentu, „pszczoły” wydając dźwięk bzzz „fruwają pomiędzy kwiatami”. Na hasło „zbieramy nektar”, siadają „na kwiatkach” – w środku szarf.

Śniadanie Puchatka- gimnastyka dla języka

Kubuś Puchatek obudził się rano i bardzo mocno ziewnął (ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty, wyruszył więc do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą drogą (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), rozgląda się na prawo ( czubek języka do prawego kącika ust), i na lewo ( czubek języka do lewego kącika ust). Stanął nad wysokim drzewem i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miodzik. Kubuś więc zaczął wspinać się na drzewo. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał całą dokładnie ( wysuwamy język z buzi i poruszamy nim lekko do góry i na dół). Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić ( oblizuje językiem wargi). Misiu poczuł, że jego brzuszek jest pełen. Gdy doszedł do domku był bardzo zmęczony. Położył się do łóżeczka i zasnął ( chrapiemy)

Zapraszam do zadań z pracowitymi pszczolkami

Chętne dzieci mogą wykonać portret Pani Pszczoły

Gdy już wykonacie zadania, usiądźcie całą rodzinka i obejrzyjcie ,,Film i pszczołach”(tutaj tylko zwiastun)

Aleksandra Otkała