„Śmingus – dyngus” 9.04 (czwartek)

słuchanie wiersza pt. „Śmigus”

dav

rozmowa na temat wiersza: co to jest śmingus – dyngus?, co to znaczy staropolski zwyczaj?, kiedy obchodzi się śmingus- dyngus? Wyjaśnienie , jak rozumiany był ten zwyczaj dawniej – kiedyś były to dwa różne obyczaje wielkanocne. Jednym z nich był dyngus, który polegał na tym, że młodzież chodziła po domach i zbierała datki w postaci jajek, wędlin, ciast itp. Śmigus natomiast miał odmienny charakter i polegał na uderzeniu na szczęście rózgą wierzbową z baziami. Rózga ta była wczesniej święcona w Niedzielę Palmową.

zabawa ruchowa „Marsz z gazetami”- marsz z gazetą przyciskaną do klatki piersiowej, marsz z gazetą przyciskaną uchem do lewego barku, a następnie – do prawego barku, podskoki w przód z gazetą trzymaną między kolanami.

Czytanie podanych wyrazów z rodzicami ( lub samodzielnie), łączenie ich z odpowiednimi obrazkami, rysowanie po prawej stronie karty takich samych pisanek, jakie są po lewej stronie – karta pracy cz.3 str. 72

Rysowanie po śladach rysunków drugich połówek pisanek, po prawej stronie karty narysuj takie same pisanki, jakie są po lewej stronie – karta pracy cz. 3 str. 73

Wykonanie pracy plastycznej ” Koszyczek wielkanocny” -wyprawka , karta pracy 3 – wypychanie z karty pracy formy koszyczka i uchwytu, składanie i sklejanie koszyczka wg instrukcji, doklejenie we właściwym miejscu uchwytu.

Lidia Sobczyk