Słodcy ,,kusiciele” czy woda? W jaki sposób zachęcać dzieci do picia wody?

Woda w porównaniu do gazowanych, słodkich i kolorowych napojów wypada dosyć blado. Wydaje się nudną koniecznością… W jaki więc sposób zachęcić dzieci do picia wody? W jaki sposób nauczyć dziecko odpowiednich nawyków konsumenckich jakim jest wybór wody a nie słodkiego napoju? Podstawą jest wpajanie dobrych nawyków już od najwcześniejszych lat życia. Aby dziecko częściej sięgało po wodę, my dorośli powinniśmy jak najwcześniej przyzwyczajać dzieci do jej picia. Ale jak to zrobić? Oto kilka cennych wskazówek:

Świeć przykładem! To bardzo skuteczny sposób, aby nauczyć nasze pociechy nawyku picia wody i zasad zdrowego odżywiania. Sami sięgajmy po wodę w obecności dzieci. Zamiast rozkoszować się słodkim smakiem herbaty czy innych napojów, wybierzmy wodę. Dzieci lubią naśladować rodziców, dlatego naturalną koleją rzeczy będą robić to co my.

Naturalne dodatki.  Mamo, tato, chce mi się pić  – gdy dzieci proszą o coś do picia, podajmy im szklankę wody. Kiedy zobaczymy grymas na twarzy naszych pociech, dodajmy do wody odrobinę świeżego soku z cytryny, pomarańczy czy mandarynki. Jest to wspaniały pomysł dzięki, któremu woda nabierze ciekawego dla dziecka smaku i chętniej ją wypije.

Gadżety. Można się pokusić o stwierdzenie, iż nie tylko jemy oczami ale też pijemy. Wykorzystajmy gadżety, które dodatkowo pomogą nam uatrakcyjnić  picie wody. Możemy się posłużyć papierowymi słomkami i kolorowymi kubkami – na pewno uatrakcyjnią samą czynność picia wody.

Zabawa. Nie ulega wątpliwości, że dzieci uwielbiają się bawić więc dlaczego nie bawić się wodą? Świetnym pomysłem wydaje się choćby przelewanie wody z jednego naczynia do drugiego. Eksperymenty, doświadczenia, obserwacje wszystko to służy poznaniu wody. Nasze działania powinny sprzyjać temu, aby woda kojarzyła się dziecku z przyjemnością, dobrze spędzonym czasem i miłą atmosferą. . Puszczanie baniek mydlanych, skakanie w kałuży, wspólne sadzenie i podlewanie roślin, barwienie cieczy farbami, przelewanie jej do naczyń o różnych kształtach, itp.

Wrażliwość. Korzystajmy z codziennych sytuacji, w których towarzyszy nam woda. Warto rozmawiać z dziećmi i uwrażliwiać je na rolę wody w otaczającym nas środowisku, jej właściwościach i zastosowaniach. Bez wody nie byłoby ciebie i mnie, roślin i zwierząt – dzięki tłumaczeniu dziecko na pewno doceni wodę i być może zadba o to, aby się nie marnowała. Można zachęcić dziecko do samoobserwacji, np. kiedy napiję się wody to przestaję czuć pragnienie, a kiedy napiję się czegoś słodkiego to po chwili znów chce mi się pić.

Dzięki wodzie jesteśmy piękni. Słodzone kolorowe napoje obniżają zdolności umysłowe i koncentrację, a także mogą powodować pogorszenie się nastroju i samopoczucia. Nie każdy wie, że od wody zależy nie tylko samopoczucie lecz również wygląd  naszych dzieci. Jeśli obserwujemy u nich spadek koncentracji, senność, ból głowy i suchość w ustach to pierwszy alarm informujący, że w organizmie może być za mało wody. Długotrwały niedobór wody odbija się widocznie na kondycji skóry. Dzieci wydają się być zmęczone ze względu na matową i ziemistą cerę. Słodzone napoje w odróżnieniu od wody można określić jako bombę kaloryczną co niesie ze sobą ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne tj.: otyłość czy cukrzyca.

Oj, boli! Nikt z nas nie chce cierpienia wywołanego bólem zębów a tym bardziej nie chcemy, aby dotknęło ono naszych dzieci. Kwasy znajdujące się w napojach gazowanych przy częstym spożyciu napojów słodzonych mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Zawarte w napojach dodane kwasy, cukier w różnych postaciach będący doskonałą pożywką dla bakterii oraz barwniki odbarwiające zęby razem wzięte w znaczący sposób szkodzą zębom, wprost prowadząc do próchnicy, co widoczne jest zwłaszcza u małych dzieci spożywających takie napoje. Szkliwo w zębach mlecznych nie jest w pełni zmineralizowane, przez co próchnica pojawia się na nich dużo szybciej niż w przypadku zębów stałych.

Podsumowując…

Lato – ta pora roku kojarzy nam się przede wszystkim z wysokimi temperaturami i aktywnością. Są to zjawiska powodujące, iż chętniej sięgamy po napoje jednak powinniśmy zrezygnować z popularnych słodzonych „kusicieli”. Oczywiście najlepszym wyborem będzie świeża, czysta woda. Woda z dodatkiem owoców, miodu czy listków mięty nie tylko przyniesie orzeźwienie, ale i pozwoli zadbać o zdrowie i nastrój. Pamiętajmy jednak, że część wody dostarczamy wraz z pożywieniem – dzięki diecie bogatej w warzywa i owoce również nawadniamy organizm.

Źródło:

J. Cecile, G.Jack Woda. Przygody z nauką. Akademia mądrego dziecka Wyd. Harper Collins Polska

J. Książek Zalecenia leczenia żywieniowego u dzieci 2021 Wydawnictwo lekarskie PZWL

Opracowała:

Sylwia Zblewska

Sylwia Zblewska