Propozycje zadań 05.06 Wszyscy jesteśmy tacy sami.

Dzień dobry. Witamy w piątek przed weekendem, przed nami wolna sobota i niedziela, ale jeszcze dzisiaj poznamy jak zapisywane są daty, dowiemy się kiedy i jak w innych krajach obchodzony jest Dzień Dziecka, wyjaśnimy co oznacza słowo akceptacja.

Celem dzisiejszych zadań jest zaznajomienie dzieci ze sposobami obchodzenia Dnia Dziecka w innych krajach; doskonalenie umiejętności czytania dat, uwrażliwienie na innych.

„Dzień Dziecka na świecie” – daty i omówienie sposobów obchodzenia Dnia Dziecka na świecie.

FRANCJA i WŁOCHY – Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia – Podczas tego dnia  cała rodzina zbiera się przy wspólnej, uroczystej kolacji. Jest dużo śmiechu i pysznego jedzenia, a całość zostaje uwieńczona specjalnie przygotowanym ciastem  z wróżbami. Głowy dzieci zdobią kolorowe korony.

POLSKA – Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca – bardzo często lekcje i zajęcia są odwołane, w placówkach organizuje się pikniki i festyny, dzieci dostają drobne prezenty i łakocie.

TURCJA – 23 kwietnia – Dzień Dziecka przypada tu tego samego dnia co Święto Niepodległości. W tym dniu dzieci odbywają wycieczki do tureckiego parlamentu.

MEKSYK – 30 kwietnia –  Dzień Małych Mułów obchodzony podczas Bożego Ciała. Dzieci biorą udział w procesji, w festynach, rozbijają piniatę – kulę wypełnioną słodyczami i zabawkami.  

Rodzic pyta: Które dzieci będą obchodzić Dzień Dziecka jako pierwsze?

Blok zajęć o emocjach: AKCEPTACJA.

„Polubić różnice” – nauka wierszyka Dominiki Niemiec

Choć ktoś jest inny, inne ma zdanie,

inny ma wygląd albo ubranie,

mieszka w innym miejscu,

je co innego, bawi się inaczej – może być twym kolegą.

Wystarczy tylko, że go zaakceptujesz, a te różnice polubić spróbujesz.

„Każdy jest inny” – piosenka ZOZI

„Akceptacja” – zgoda na coś, uznanie czegoś za dobre, prawidłowe; aprobata; pogodzenie się z czymś, czego nie sposób zmienić; uznanie czyichś cech, czyjegoś postępowania za zgodne ze spodziewanymi;

Przedszkolaki o akceptacji.

„Duże sprawy w małych głowach” – zapraszamy do obejrzenia filmu animowanego pod tym samym tytułem, dotyczącego niepełnosprawności wśród dzieci.  „Duże sprawy w małych głowach” w filmie animowanym przedstawiono dziewczynkę z niepełnosprawnością intelektualną borykającą się z problemem braku akceptacji.. Po obejrzeniu dziecko wraz z rodzicem rozmawiają o jego treści. Rodzic pyta o ich przemyślenia i wrażenia.

Do wykonania pracy plastycznej potrzebujemy: rolki po papierze toaletowym, farby, kolczyki, piórka, pióropusze itp.

„Indianie” – zabawa plastyczna. Wykonanie Indian z rolek od papieru toaletowego. Dzieci malują rolki od papieru toaletowego na brązowo. Białą farbą dorysowują twarze. Mogą dodać ozdoby: barwy wojenne, kolczyki, piórka, pióropusze itp.

Zadania dla dzieci.

Pozdrawiamy.

Magdalena Mielczarek