Propozycja zadań 21.04 (wtorek)

DBAMY O ŚRODOWISKO

Dzień dobry kochane Rybki, witamy serdeczne rodziców. Na początek dnia proponujemy ćwiczenia buzi i języka z naszą planetą Ziemią – zaczynamy. Prosimy rodziców o odczytanie poleceń i wykonanie ćwiczeń razem z dzieckiem. Każde ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Buzie już gotowe do dalszych zadań. To super. A teraz prosimy rodziców, aby przeczytali dziecku opowiadanie. Pod opowiadaniem są pytania dla dzieci. Celem tego zadania jest koncentracja uwagi, skupienie się na uważnym słuchaniu opowiadania, umiejętność odpowiadania na pytania oraz pogłębienie wiedzy o sposobach zachowania w lesie.

Opowiadanie:

Dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno. Wśród lasów, łąk i pól było niewielkie miasteczko. W miasteczku tym mieszkały dzieci, które bardzo lubiły leśne wycieczki. Pewnego dnia dzieci zapakowały do plecaków soki, zbożowe batoniki, jogurty, owoce oraz przygotowane przez rodziców kanapki. Zabrały także ulubione zabawki. Ucałowały rodziców, pomachały na pożegnanie i wybrały się na piknik na piękną leśną polanę niedaleko domu. Na polanie pięknie pachniały kwitnące dookoła kwiaty, z daleka słychać było piękny śpiew ptaków. Dzieci rozłożyły kocyk. A ponieważ były bardzo głodne i spragnione wyciągnęły z plecaków ulubione zbożowe batoniki, jogurty i soki. Kiedy się najadły i napiły, papierki i puste butelki i kubeczki od jogurtów zostawiły na trawie. Dzieci rozpoczęły wesołą zabawę. Skakały na skakance. Bawiły się w berka i w chowanego. Kiedy słońce zaczęło się chować za horyzont postanowiły wrócić do domu. Zabrały kocyk, plecaki i wróciły do domu. W lesie zrobiło się cicho, ale jakoś dziwnie. Zwierzęta nie chciały przyjść na leśną polanę. Ptaki nie śpiewały. Kwiaty smutno zwiesiły swoje główki.

Prosimy zachęcić dziecko, aby oceniło postępowanie bohaterów bajki. Prosimy pokazać dziecku ilustrację  lasu czystego i lasu zaśmieconego.

Pytania do opowiadania:

· Do którego lasu chętniej wybrałyby się na spacer i dlaczego?

· W którym lesie zwierzętom żyje się lepiej?

· Czy śmieci zagrażają zwierzętom? W jaki sposób?

· Skąd się biorą w lesie śmieci?

· Co powinno się zrobić ze śmieciami, gdy idziemy do lasu na spacer? 

· Gdzie powinny trafiać śmieci?

Propozycje zabaw ruchowych.

Czysta Ziemia

Prosimy włączyć dziecku muzykę i podawać różne polecenia: „Zbieramy śmieci!”, a wtedy dziecko udaje, że podnosi coś z podłogi; „Rozganiamy dym!” – dziecko biega i macha rękoma; „Dosięgnij gwiazd”, a dziecko podskakuje i udaje że dotyka gwiazd itp.

Butelkowy slalom

Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Zaczynacie Państwo od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki.

Mały ninja

Zaplatamy sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy tor do przejścia (zdjęcie poniżej). Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę. Dzieciaki będą zachwycone.

Zapraszamy do obejrzenia bajki „Ekologiczny Czerwony Kapturek”.

Zabawy matematyczne z wykorzystaniem plastikowych zakrętek.

Powtórz wzór

Rodzic układa pewien wzór, schemat kolorystyczny zadaniem dziecka jest go odwzorować. Rozpocznijcie od 1-2 kolorów, 3-4 elementów, przechodząc do coraz bardziej skomplikowanych wzorów.

Przedłuż wzór

Podobnie jak w poprzedniej zabawie rodzic układa ciąg zakrętek według określonego przez siebie schematu, zadaniem dziecka jest odkryć schemat i przedłużyć powstały wzór.

Układanie figur, cyfr, liter podobnych na wzór

Poproście dziecko by układało dowolne wzory lub znane mu cyfry i litery.

Sortowanie po kolorach

Zabawa sprzyjająca utrwaleniu znajomości kolorów. Jest też dobrym ćwiczeniem paluszków dziecka. Chodzi o to by kolorami posortować zakrętki.

Zaczerpnięte ze strony: www. zainspiruj-malucha.pl

Zapraszamy na ćwiczenia z kodowania.

Pomóż chłopcu zanieść szklane butelki do pojemnika.

Pokoloruj obrazek.

Dziękujemy bardzo i zapraszamy na propozycję zadań popołudniowych.

Miłego dnia życzymy.

Magdalena Mielczarek