10 próśb nadpobudliwego dziecka

1. Pomóż mi skupić się na jednej czynności! Proszę, ucz mnie także przez zmysł dotyku. Potrzebuję, abyś poprowadził mnie za rękę.

2. Potrzebuję wiedzieć, co zdarzy się za chwilę! Proszę, stwórz mi bardzo uporządkowane otoczenie, gdzie wszystko będzie podporządkowane stałym zasadom. Daj mi wyraźnie znać, gdyby miały nastąpić zmiany.

3. Poczekaj na mnie, ja ciągle jeszcze się zastanawiam! Proszę, pozwól mi działać w moim własnym tempie. Jeśli zacznę się spieszyć, na pewno coś pomylę lub zrobię błąd.

4. Jestem w kropce, nie potrafię tego zrobić! Proszę, zaproponuj mi możliwość wyjścia z trudnej dla mnie sytuacji. Potrzebuje dowiedzieć się jak można iść dalej, jeśli droga jest zablokowana.

5. Czy to jest dobrze? Ja potrzebuję od razu wiedzieć! Zaraz po tym jak coś zrobię, szybko i szczegółowo pochwal to, co było dobre w mojej pracy.

6. Nie zapomniałem, ja tylko za pierwszym razem nie usłyszałem Cię! Proszę, dawaj mi tylko jedno polecenie na raz. Poproś, abym powtórzył Ci, co usłyszałem  przed chwilą,

7. Nie pomyślałem, mnie już nie było! Proszę, przypomnij mi, abym zatrzymał się, pomyślał i dopiero potem działał.

8. Ja zawsze pracuję tylko w danej chwili! Proszę, dawaj mi tylko krótkie etapy pracy do wykonania, tak abym sam mógł ocenić, kiedy dojdę do końca.

9. Wiem – znowu WSZYSTKO zrobiłem źle! Nagradzaj mnie choć za część dobrze wykonanego zadania, za poprawę, doskonalenie się, a nie za bycie doskonałym.

10. Dlaczego zawsze na mnie krzyczysz? Proszę, doceń mnie, jeśli zrobię coś dobrze, pochwal jeśli uda  mi się odpowiednio zachować. Przypominaj mi (i sobie) o moich dobrych mocnych stronach, kiedy mam zły dzień.

GRAŻYNA DOBOSZ