Propozycje zajęć na wtorek 28.04.200 r.

Miasta Polski

Zadanie 1

„Gdzie?” – odszukiwanie miast na mapie Polski, analiza wzrokowa wyrazów.

Dziecko  losuje  samoprzylepne karteczki z nazwami miast i szuka ich na mapie fizycznej położonej na podłodze. Obok odnalezionej nazwy miasta przyklejają karteczkę z tą samą nazwą. WARSZAWA, KRAKÓW, KATOWICE, GDAŃSK, POZNAŃ, BIAŁYSTOK, WROCŁAW, SZCZECIN i inne duże miasta. Wskaż na mapie naszą miejscowość – ŚWINOUJŚCIE.

 Jeżeli nie macie mapy, to można wyświetlić mapę na komputerze, tak aby dziecko wskazało miasto, które jest zapisane na kartce.

Zadanie  2

 „Stacyjkowo” – zadania na temat znajomości legend o największych polskich miastach.

Rodzic wyjaśnia, że dziś  będziecie podróżowali po różnych polskich miastach. Podróż zaczyna się w górach, a kończy nad morzem. W każdej miejscowości dzieci będą miały do wykonania zadanie.

Zakopane „Wspinaczka górska” – zabawa ruchowa. Inscenizowanie ruchem wspinania się na wysoką górę – ruchy naprzemienne rąk i nóg. Unoszenie wysoko kolan. Po dotarciu na szczyt budowanie szczytu z drewnianych klocków.

Kraków „Smok” – zabawa z wykorzystaniem tangramu. Dzieci układają smoka z tangramu wg własnego pomysłu.

Warszawa „Puzzle” – układanie obrazka. Dzieci składają obrazek z części. N. wcześniej tnie na puzzle np. pocztówkę przedstawiającą zabytki Warszawy (PKiN, Łazienki Królewskie, Stare Miasto).

Poznań „Koziołki” – wysłuchanie legendy o koziołkach i zabawa ruchowa – na dźwięk bębenka / gongu / talerza dziecko w parze z rodzeństwem lub rodzicem  siłują się i próbują przepchnąć rywala.

Toruń „Pierniki” – zabawa plastyczna. Dziecko odrysowuje od szablonu i wycina pierniki katarzynki. Ozdabiają je według własnego pomysłu.

Gdańsk „Wpływanie do portu” – zabawa manipulacyjna. Rodzic  umieszcza w przezroczystej butelce kawałek styropianu / kory / korka i nalewa wodę. Dziecko ma tak manipulować butelką, by okręt wpłynął do portu (szyjki butelki).

Zadanie 3

Wykonaj pracę plastyczną z kółek. Możesz użyć szablonu lub narysować syrenkę warszawską. Zobaczcie na podobne prace, może Was zainspirują.

Zadanie 4

Połącz kropki. Możesz pokolorować syrenkę.

Aleksandra Olszewska