Propozycje zajęć na wtorek 21.04.200 r.

DBAMY O ŚRODOWISKO

Zadanie 1

Obejrzyj bajkę edukacyjną pt. ,,Ekologiczny dom”. Po jej obejrzeniu, zastanów się, w jaki sposób Ty i Twoi rodzice  możecie dbać o środowisko. A może już to robisz? Jeśli tak, to świetnie, jesteś ekologiem i dbasz o naszą planetę.

Chcesz się  sprawdzić ? Zaproś do quizu mamę lub tatę, starsze rodzeństwo. Wspólnie odpowiedzcie na pytania.  

Zadanie 2

“Smutne widoki”- prezentacja zdjęć przedstawiających czyste, naturalne tereny i tereny zniszczone, brudne.

Rodzic  prezentuje dwa rodzaje zdjęć: piękne widoki i smutne widoki. Dziecko zastanawia  się, według jakiego kryterium podzielić obrazki na grupy. Następnie wyjaśnia jakie kryterium wybrało i dlaczego.

  1. Piękne widoki parków, lasów, łąk, plaży itp.

2.Smutne widoki: śmieci i inne zanieczyszczenia, np. brudne rzeki, ścieki, dymy z fabryk, dzikie wysypiska śmieci, wycięte lasy.

Zadanie 2

„Co by było, gdyby…” – rozwijanie twórczego myślenia. Rodzic  zadaje pytania: Co by było, gdyby ludzie wyrzucali wszystkie śmieci na ulicę? Co by było, gdyby zabrakło czystej wody do picia? Co by było, gdyby dym tak zanieczyścił niebo, że nie dałoby się zobaczyć słońca? Co by było, gdyby wycięto wszystkie drzewa? Co by było, gdyby spłonęły wszystkie łąki? Co by było, gdyby nie było zwierząt? Dzieci  starają się udzielić odpowiedzi.

Zadanie 3

Zadanie 4

“Zagrożone”- rozmowa na temat zwierząt zagrożonych wyginięciem

Rodzic  rozkłada na dywanie zdjęcia różnych zwierząt lub pokazuje zdjęcia w komputerze, wśród nich zagrożonych wyginięciem, takich jak goryl, tygrys, nosorożec, słoń, lampart, żubr, niedźwiedź. Dziecko najpierw podaje nazwy wszystkich zwierząt. Następnie rodzic odwraca obrazkiem w dół wszystkie zdjęcia zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wygasza stronę w komputerze. Wyjaśnia wtedy dziecku, że tych zwierząt jest już na świecie bardzo mało, bo ludzie na nie polują lub niszczą ich środowisko życia: wycinają lasy, zatruwają wodę. Dziecko  zapoznaje się z terminem „zwierzęta zagrożone wyginięciem”.

Goryl

Tygrys

Nosorożec

Słoń

Lampart

 Żubr

Niedźwiedź

Zadanie 5

Połącz kropki i pokoloruj wybrany obrazek jeśli masz ochotę.

Aleksandra Olszewska