Propozycje zajęć na poniedziałek 20.04.200 r.

PLANETA ZIEMIA

Zadanie 1

Zestaw ćwiczeń porannych :

„Skarpetki”– rodzic rozkłada po całym pokoju  skarpetki (im więcej, tym lepiej). Na  umówiony sygnał rodzica,  dziecko jak najszybciej próbuje przenieść  skarpetki  w jedno wskazane miejsce i wrócić  szybko do rodzica. Może mierzyć czas stoperem.

,,Slalom” – wspólnie z dzieckiem można skarpetki  ułożyć w slalomie, tak by dziecko mogło go przejść na różne sposoby np.: na całych stopach, na palcach, na piętach, na czworakach. Trasę można przebiec, jeśli jest miejsce i jest bezpiecznie. Skarpetki tak ułożone, można wykorzystać w kolejnej zabawie.

  „Znajdź  parę”– dziecko łączy skarpetki w pary, które wcześniej zostały rozrzucone lub zostały z poprzedniej zabawy i leżą w ,,slalomie’’. Najlepiej na czas np. połącz w pary te same skarpetki w ciągu 1 minuty, czas start. Na koniec zabawy, złożone skarpetki trafiają na swoje miejsce: do szuflady, pudełka itp.

Zadanie 2

“Taki świat”- rozmowa na temat świata dookoła i zanieczyszczeń środowiska. Można wykorzystać zdjęcia do podjęcia tematu.

Rodzic zadaje dziecku  pytania: Czy podoba Ci się świat, w którym żyjemy?  Co chciałbyś w nim zmienić? Co w tym celu trzeba zrobić?

Zadanie 3

Praca plastyczna – „Jak człowiek zmienił świat?”

Dziecko  otrzymuje kartkę oraz dowolne materiały plastyczne (farby, pastele, kredki, flamastry i inne). Kartkę  przedzielają pionową kreską na pół. Po lewej stronie, dziecko rysuje środowisko naturalne, a po prawej – zmienione przez człowieka. Po skończeniu pracy, dziecko opowiada co narysowało.

Zadanie 4

Ćwiczenie grafomotoryczne – pokoloruj kulę ziemską – wszystkie kontynenty na zielono,  a Morza i Oceany na niebiesko.

Zadanie 5

Zabawa ruchowa usprawniająca lateralizację.

Mama lub tata mówi co dziecko ma zrobić a dziecko wykonuje polecenie. W każdym poleceniu musi być zawarte słowo oznaczające kierunek, np. dotknij lewego ucha, biegnij w prawo, skacz na lewej nodze, złap prawe ucho, itd. Miłej zabawy Pingwinki!!!

Aleksandra Olszewska