Na wsi. 02.04.2020r

Dzisiaj nadal rozglądamy się na wsi 🙂

Na początek zapraszam wszystkie dzieci do zabawy z muzyką poważną. Karnawał zwierząt – Kury i kogut – improwizacje ruchowe do muzyki C. Saint – Saensa. https://www.youtube.com/watch?v=Sm9ATKULrv8 i zabawa ruchowa „Koniki” https://www.youtube.com/watch?v=gVP74NryCNs

Zachęcam do zabawy i przy okazji ćwiczenia mowy: Kaczka” – ćwiczenia ortofoniczne z tekstem Joanny Myślińskiej i Iwony Mojsak(masażyk). Człapie kaczka: człap, człap, człap – otwartymi dłońmi uciskamy plecy dziecka, złap ją proszę dla mnie, złap. – łapiemy dziecko za boczki i łaskoczemy, Kapie deszczyk: kap, kap, kap – uderzamy szybko opuszkami palców po plecach, złap go proszę dla mnie, złap. – łapiemy dziecko za karczek i łaskoczemy, Skacze piłka: klap, klap, klap – uciskamy plecy dziecka dłonią złożoną w pięść, złap ją proszę dla mnie, złap. – łapiemy dziecko za brzuszek i łaskoczemy.

Proszę przyjrzeć się jeszcze raz zwierzątkom z wiejskiego podwórka. Pomoże Ci w tym ta stronka:

To zadanie jest dla chętnych dzieci, których rodzice mogą wydrukować karte pracy:

Zestaw zabaw ruchowych: https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w

Po południu warto powtórzyć odgłosy zwierząt, szczególnie z dziećmi, które mają trudności z wyrazistą mową. Proponuję zabawę: Czyj to głos? Naśladujemy zwirzątka a dzieci zgadują nazwę, mile widziane obrazki tych zwierząt. Można wykorzystać te poniżej.

To zadanie też wymaga Państwa wsparcia, przeczytajcie dziecku wiersz i poprości, żeby znalazło zwierzątka wymienione w wierszu „W gospodarstwie wiejskim” – słuchanie wiersza Joanny Myślińskiej.

W gospodarstwie u mych dziadków,

rośnie mnóstwo pięknych kwiatków

i zwierzątek też jest wiele:

pięć koników, jedno cielę,

cztery kurki i trzy kaczki,

owieczka, dwa prosiaczki.

Na koniec proponuję zabawę znaną i lubianą przez dzieci „Walka kogutów” :))) warto poprosić tatę, starsze rodzeństwo, żeby znalaźli czas i posiłowali się z nami. Przyjmujemy pozycje przysiadu na przeciwko siebie, z wyciągniętymi ramionami, chwytamy się za ręce i staramy na wzajem przewrócić. Przegrywa ten kto straci równowagę. Zabawę powtarzamy i nie zawsze wygrywamy:)

Dziękuję za Wasze fotorelacje i filmiki.

Małgorzata Jarząbek