Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dzisiaj  2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Czytanie to najlepszy i najtańszy sposób na wspólny czas z dzieckiem. Czytanie łączy, zabiera nas w krainę fantazji, z książką poznajemy świat. Z bohaterami możemy się utożsamić, z nimi cieszyć się, czasem zasmucić. Dzięki nim wprowadzamy dziecko w świat wartości, emocji, uczymy się wspólnie je nazywać i przeżywać. Książki przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. To my dorośli wprowadzamy dziecko w świat, który jak wiemy nie zawsze jest piękny i kolorowy.  Nie bójmy się książek!!!Czytajmy dzieciom codziennie!!!

Oto kilka rad praktycznych dotyczących przybliżania dzieciom tekstów literackich:

  1. Od najmłodszych lat dziecka twórzmy dobrą atmosferę dla wspólnego czytania. Nawet jeśli nasze dziecko opanowało już umiejętność czytania, nie pozostawiajmy go samotnie z książką, gdy zgłasza potrzebę przeczytania mu czegoś.
  2. Oprócz czytania w dowolnym momencie dnia warto mieć stały czas przeznaczony na ten cel – np. przed snem.
  3. Czytajmy na raz niewielkie całości lub część większej  całości. Pozwoli to dziecku na lepsze zrozumienie i przeżycie utworu.
  4. Pozwólmy dziecku wielokrotnie wracać do tej samej książki. Zdobywa ono w ten sposób doświadczenie powtarzalności zdarzenia, treści, towarzyszące mu uczucia. Ćwiczy pamięć.
  5. Wyjaśniajmy znaczenie trudniejszych terminów.
  6. Podtrzymujmy zapoczątkowany przez dziecko dialog na temat tego, o czym czytamy, pojedynczych wątków lub swobodnych skojarzeń.
  7. Jeśli dziecko przerywa nam czytanie, by porozmawiać na temat związany z lekturą, rozwijajmy temat rozmowy spokojnie i w miarę potrzeby powróćmy do czytania.
  8. Jeżeli dziecko przerywa nasze czytanie i zajmuje się czymś innym, ustalmy z nim czy rzeczywiście chce słuchać.
  9. Rozmawiajmy z dzieckiem o czytanym utworze, ale bez natrętnego dydaktyzmu.

Mamy nadzieję, że tych kilka refleksji uświadomi rodzicom, że warto i trzeba czytać książki. Rodzice mogą odkryć, jak wiele radości sprawia wspólnie czytana bajka, czas spędzony razem, a nie obok siebie. Czytajmy dzieciom książki, pokazujmy kolorowe ilustracje, rozmawiajmy o przeczytanej treści, tłumaczmy niezrozumiałe słowa, odpowiadajmy na nurtujące dziecko pytania. Maluch siedzący na kolanach mamy czy taty czuje się kochany, potrzebny i ważny. Po prostu – szczęśliwy.

Opracowały: G. Krychowiak, E. Łukomska

Elżbieta Łukomska