Dbamy o środowisko- zajęcia popołudniowe 21.04.2020

Witamy na zajęciach popołudniowych. Zapraszamy do wspólnej zabawy. 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi- naszej planety. W związku z tym na początek, kilka cennych informacji 🙂


„Kamyczek” – zabawa tradycyjna. Dziecko siedzi naprzeciwko rodzica, rodzic recytuje rymowankę: Leży sobie kamyk na środku podwórka, a w kamieniu dziurka, a w tej dziurce co?  Dziecko wydaje odgłos jakiegoś zwierzęcia. R próbuje odgadnąć, co to za zwierzę. Po rundzie następuje zmiana.

„Co było na obrazku?”praca z obrazkiem. R. pokazuje dziecku przez chwilę dowolny obrazek, a następnie go zakrywa. Zadaniem dziecka jest zapamiętać i opowiedzieć, co było na obrazku. Rozwijanie percepcji i pamięci wzrokowej (obrazki do wyboru).

obrazek nr 1
obrazek nr 2
obrazek nr 3

„Wysypisko śmieci” – zabawa badawcza; dziecko otrzymuje ręcznik jednorazowy, na którym pisakiem rysuje schemat domu i znak umowny wysypiska śmieci (duża kropka), następnie pryska je wodą ze spryskiwacza. Kropka się rozlewa.
Wniosek z doświadczenia: śmieci się rozkładają, co źle wpływa na środowisko; w zależności od tego , co jest śmieciem, rozkładanie trwa różnie czasowo.
Przed doświadczeniem rodzic zadaje pytania:
-Gdzie ludzie wysypują śmieci?
-Dokąd te śmieci są wywożone?
Po doświadczeniu dzieci odpowiadają na pytania:
-Jak myślicie, czy Ziemia potrzebuje pomocy?
-Co możemy zrobić? (segregacja)

„Na ratunek Ziemi” – zabawa ruchowa z elementem marszu, pedagogika zabawy; dziecko maszeruje energicznie trzymają w ręku gazetową rurkę, na przerwą w muzyce walczy ze śmieciami.

„ Ekologiczny okrzyk” – zabawa twórcza z zastosowaniem instrumentów (garnków, grzechotek itp.) Dziecko wspólnie z rodzicem recytuje rymowankę, wygrywając dowolny rytm.
 „My jesteśmy grzeczne dzieci, nie śmiecimy Ziemi przecież!”,
„Śmieci mniej, Ziemi lżej!” …… .

Kolorowanka do wyboru

Pokoloruj według kodu

I jeszcze troszkę ćwiczeń z kodowaniem oraz zabawa z nożyczkami

Dziękujemy za udział w zajęciach 😉

opracowały: Małgorzata Mrówczyńska, Magdalena Mileczarek

Małgorzata Mrówczyńska