Ćwiczenia oddechowe

Witamy wszystkich i zapraszamy na ciekawe ćwiczenia oddechowe dla dzieci.  Ich celem jest wsparcie nauki mówienia, a także pomoc w regulacji emocji. Oddychanie jest  przecież naszą najbardziej  naturalną czynnością fizjologiczną, niezbędną do życia. Prawidłowe oddychanie potrzebne jest nam również do poprawnego mówienia oraz do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania aparatu artykulacyjnego. Bez tej podstawowej umiejętności trudno byłoby mówić tak, aby każdy nas rozumiał. Ćwiczenia oddechowe  przygotowują i rozgrzewają aparat mowy do dalszych ćwiczeń w mówieniu.  Nawet jeśli twoje dziecko nie potrzebuje wsparcia logopedy, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poćwiczyć swój oddech. W przyszłości może to pomóc również w ramach nauki regulacji emocji – właśnie poprzez głębokie, regularne oddychanie.

 Musimy pamiętać, że ćwiczenia oddechowe  powinny być dla dzieci dobrą zabawą. Poniżej przedstawiamy kilka zabaw oddechowych opracowanych przez p. Sylwię Stefańczyk, psychologa i pedagoga specjalnego

1.Puszczanie baniek mydlanych

Najbardziej popularnym i uwielbianym ćwiczeniem oddechowym dla dzieci jest puszczanie baniek mydlanych.  Wystarczy kupić zestaw do robienia baniek mydlanych i pokazać dziecku co można z nim robić. Warto zwrócić uwagę na prawidłowy oddech: wdech nosem i wydech ustami – wtedy bańki będą największe, a policzki i usta będą prawidłowo pracowały.

2. Kolorowe obrazy

Kto nie lubi malować w inny niż tradycyjny sposób?  Dzieci z natury są ciekawskie i każdy nowy sposób malowania jest dla nich bardzo interesujący. Przy użyciu rurki (szerokiej lub wąskiej) rozdmuchujemy kolorowe farby na papierze.  Taka forma malowania sprawia, że tworzymy wspaniały, nowoczesny obraz, a jednocześnie ćwiczymy oddech.

3.Wyścigi piłeczek wodnych

Do dużego pojemnika nalej letniej wody. Możesz ją dodatkowo zabarwić na ciekawy kolor, który przyciągnie uwagę dziecka. Będziesz do tego potrzebować farb wodnych bezpiecznych dla dzieci. Wraz z dzieckiem pokoloruj piłeczki pingpongowe i urządzaj wodne zawody. Kto szybciej przepchnie piłeczkę na druga stronę. Warunkiem jest popychanie wydmuchiwanym powietrzem. Zamiast piłeczek możesz zrobić papierowe statki.

4. Latające motylki, pszczółki, żuczki…

Wykonaj wraz z dzieckiem papierowe motylki, który każdy z was ozdobi według uznania. Potem próbujcie pomóc motylkom poderwać się do lotu. Dmuchaj z całej siły i sprawdź, który motylek poleci najwyżej. Zamiast motylków mogą to być pszczółki, żuczki. To zależy od Twojego dziecka.

5. Balony.

Nadmuchaj baloniki i zrób przyjęcie urodzinowe dla misia lub ulubionej lalki. Dmuchanie balonów to wspaniałe ćwiczenie dla policzków i całej buzi. Nadmuchane balony można później ozdobić w minki z emocjami.

 6. Wiatraczki.

Dmuchanie w wiatraczek ręcznie zrobiony lub kupiony może być świetną frajdą. Wystarczy przygotować kolorowe wiatraczki.  Dzieci dmuchają z różnym natężeniem i bawią się w wietrzyk, wiatr, huragan.

Podsumujmy…

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci to świetna zabawa, która zbawiennie wpływa na rozwój aparatu mowy oraz przygotowanie do regulacji emocji. Wiele zabaw oddechowych jest bardzo prostych i nie wymagają żadnych specjalnych przedmiotów czy pomocy .

Musimy pamiętac, aby nie wykonywać zbyt dużo ćwiczeń oddechowych, bo dziecko może doprowadzić się do hiperwentylacji i mieć zawroty głowy. Należy zwracać uwagę na dziecko, które podczas zabawy może nie zauważyć, że czuję się inaczej i kręci mu się w głowie.

Miłej zabawy!

Źródło :  http://zabawkilundi.pl/blog/cwiczenia-oddechowe-dla-dzieci/

Opracowały: E .Łukomska, G. Krychowiak

Elżbieta Łukomska