Zajęcia popołudniowe do tematu tygodniowego „Zwierzęta na wiejskim podwórku” 03.04.2020

Witamy serdecznie wszystkie dzieci!

Na początek zapraszamy do wspólnej zabawy ruchowej przy piosence „Dziadek fajna farmę miał” https://www.youtube.com/watch?v=30nw6AtuGiQ. Waszym zadaniem kochane Rybki jest wykonywanie dowolnych ruchów w rytm piosenki oraz naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta na farmie.

Zabawa 2. „Dojenie krowy” zabawa z rodzicem

Prosimy o przygotowanie dwóch gumowych rękawiczek i zrobienie w nich maleńkich dziurek. Rękawiczki wypełniamy woda. Rodzic trzyma rękawiczkę nad pojemnikiem a dziecko doi krowę.

Zabawa 3. Przygotowanie własnego masła

Do wykonania zadania potrzebny nam będzie mały słoik z zakrętka oraz tłusta śmietana. Śmietanę wlewamy do słoika, zakręcamy słoik i intensywnie potrząsamy. Po kilku minutach mamy gotowe masło. Smacznego!

Zadanie 4. Zabawa badawcza „Mycie rąk przed posiłkami”

Wykonanie doświadczenia: Dzieci muszą mieć umyte i suche ręce. Przynosimy miskę piasku. Dzieci kładą ręce na piasek, który przykleja się do dłoni, ale bardzo łatwo jest go usunąć, strzepnąć. Teraz pędzelkiem nanosimy olej na dłoń dziecka. Piasek przylepia się, ale już nie daje się tak łatwo usunąć. Cząsteczki oleju mocno go trzymają. Wkładamy ręce do miski z wodą i okazuje się, że sama woda nie bardzo pomaga. Silnie trzymające się cząsteczki wody, nie bardzo radzą sobie z usuwaniem cząsteczek tłuszczu. Co możemy zrobić? Dolewamy płynu do kąpieli lub mydła w płynie. Co się teraz dzieje? Woda osłabiona przez mydło z łatwością usuwa brud
i tłuszcz z rąk.

Wniosek:  Ręce myjemy przed posiłkiem, żeby wraz z pożywieniem nie dostały się do naszego organizmu cząsteczki brudu sklejonego tłuszczem. Wieczorem kąpiemy się bo zmywamy z ciał pot, tłuszcz i przyklejone do niego cząsteczki brudu. Dzięki temu skóra może oddychać przez całą noc. Dzięki temu, ze myjemy nasza skórę, nasze ciało jest czyste w środku.

Zadanie 5. Edukacja plastyczna

Prosimy o wybranie sylwetki zwierzątka i wypełnienie jej dowolna technika (malowanie, kolorowanie, wydzieranki, wylepianki) co wam tylko przyjdzie do głowy. Czekamy na wasze prace 🙂

Dziękujemy serdecznie za udział w zajęciach.

Małgorzata Mrówczyńska, Magdalena Mielczarek.

Małgorzata Mrówczyńska