Dzień Babci i Dziadka w Polsce i na świecie

W tym okresie wnuczęta mają okazję podziękować Babciom i Dziadkom za opiekę, wsparcie i miłość. Życzenia na Dzień Babci i Dzień Dziadka to już nie tylko tradycyjne laurki, kartki wysyłane pocztą, ale również sms-y, wierszyki i życzenia publikowane na profilach społecznościowych. Ważne, by pamiętać o złożeniu im życzeń, bo przecież nic tak nie cieszy dziadków w dniu ich święta, jak widok kochających wnuków.

Skąd się wziął Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka są świętami rodzinnymi, świeckimi, które na świecie obchodzone są w różnych terminach. Termin Dnia Babci i Dnia Dziadka w Polsce przypada odpowiednio:   21 stycznia i  22 stycznia. W USA i Kanadzie, Święto Babci i Dziadka jest obchodzone w jednym dniu (w pierwszą niedzielę września po Święcie Pracy). Symbolem tego dnia jest tak wiele mówiąca niezapominajka. W Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków jest obchodzony w pierwszą niedzielą października, a w Rosji świętuje się go 15 października.

Pomysł obchodzenia tego święta w naszym kraju zainicjował w roku 1964 tygodnik „Kobieta i Życie”. 21 stycznia 1965 r. w Poznaniu wystawiono sztukę „Drzewa umierają stojąc” Alejando Casona, w której postać babci grała Mieczysława Ćwiklińska, obchodząca właśnie w tym dniu swoje 85. urodziny. Ryszard Donecki z „Expresu Poznańskiego”, dziękując aktorce za występ tortem i kwiatami, miał jej powiedzieć, że daje jej prezent z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. W roku 1966 „Expres Wieczorny”, ogłosił właśnie dzień 21 stycznia Dniem Babci. Od tego czasu stał się świętem ogólnopolskim.

Święto Dziadka do Polski zostało najprawdopodobniej „przeniesione” z Ameryki w latach osiemdziesiątych i obchodzimy je 22 stycznia.

Dzień Babci i Dzień Dziadka są obchodzone bardzo uroczyście. W przedszkolach ,szkołach i domach seniora są organizowane akademie i wieczorki. Dzieci i młodzież przygotowują występy oraz upominki. W tym roku z powodu pandemii i ograniczonych kontaktów nie odbędą się tradycyjne spotkania  z dziadkami. Ale nie znaczy, że nie wnuki nie podziękują babciom i dziadkom za ich miłość, opiekę, troskę, za to, że po prostu są.

Jest za co dziękować naszym babciom i dziadkom. To właśnie dziadkowie otulają wnuki ciepłem i troską. Cierpliwie uczą najpierw samodzielności, potem wrażliwości i odpowiedzialności. Zawsze mają czas dla wnuków i są w każdej potrzebie.

Dzień Babci i Dziadka jest doskonałą okazją, aby im podziękować. Sprawmy, aby ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany. Postarajmy się spędzić z dziadkami trochę czasu. Może to być wspólnie zjedzony obiad, wyprawa na ryby z dziadkiem wędkarzem lub wizyta w filharmonii z babcią melomanką. Do życzeń i kwiatów dołączmy upominek. A upominek wykonany własnoręcznie będzie najpiękniejszy.

Życzenia na Dzień Babci

Żyj nam Babciu dwieście lat

Niech się cieszy Tobą świat

Bądź szczęśliwa, bądź wesoła

Patrz jak pięknie jest dokoła

A gdy przyjdzie dzień ponury

Razem rozpędzimy chmury

  Babciu, babciu tak cię kocham

jak się oddalę, już z rozstania szlocham.

Ty mi zawsze pomożesz tyle ile sama możesz.

Dzisiaj Twoje święto! Ono ma moc zaklętą!

Kocham cię tak bardzo, że sama nie wiesz jak!

 Nasza babcia jest jak wróżka

Co otwiera bajkom drzwi

A gdy kładzie nas do łóżka

Mamy wtedy piękne sny.

Życzenia na Dzień Dziadka

 „Żyj nam dziadku wiele lat

Bądź szalony jak sam wiatr

Niech Ci zdrowie nie szwankuje

Gdy w przygodach zasmakujesz

Zawsze będę blisko Ciebie

Gdybyś znalazł się w potrzebie

 W dniu Twojego święta,

Twój wnuczek o Tobie pamięta.

Oczywiście składam życzenia,

szczęścia, zdrowia i zadowolenia!

Elżbieta Łukomska