Propozycje zajęć i zabaw na dzień 28.04.2020

Miasta Polski

„Stacyjkowo” – zadania na temat znajomości legend o największych polskich miastach. Rodzice z dzieckiem odbędzie podróż po różnych polskich miastach. Podróż zaczyna się w górach, a kończy nad morzem. W każdej miejscowości jest do wykonania zadanie.
1. Zakopane
„Wspinaczka górska” – zabawa ruchowa. Inscenizowanie ruchem wspinania się na wysoką górę – ruchy naprzemienne rąk i nóg. Unoszenie wysoko kolan. Po dotarciu na szczyt budowanie szczytu z drewnianych klocków/pluszaków na czas (kto szybciej).
2. Kraków
„Smok” – zabawa z wykorzystaniem tangramu. Tangram to zestaw klocków złożonych z 7 elementów: 2 dużych, 1 średniego i 2 małych trójkątów, 1 małego kwadrata, 1 rombu. Zachęcam do wykonania jego papierowej wersji. Poniżej przedstawiam jak można wykonać je samodzielnie.

Następnie dziecko układa smoka z tangramu wg własnego pomysłu.
3. Warszawa
„Zagadka warszawska” – Ogoniasta panienka miecz i tarczę ma w rękach. Chociaż nie jest rycerzem,
to stolicy nam strzeże. [warszawska syrenka]
4. Poznań
„Koziołki” – wysłuchanie legendy o koziołkach…

…i zabawa ruchowa – na sygnał, np. klaśnięcie w dłonie dziecko w parze z rodzicem siłują się i próbują przepchnąć rywala.
5. Toruń
„Pierniki” – zabawa plastyczna. Dziecko odrysowuje od szablonu/formy od ciasteczek i wycina pierniki katarzynki. Ozdabia je według własnego pomysłu. Potem można zająć się zabawą matematyczną: przeliczanie, dodawanie, odejmowanie wg pomysłu rodzica.
6. Gdańsk
„Wpływanie do portu” – zabawa manipulacyjna. Rodzic umieszcza w przeźroczystej butelce kawałek styropianu/kory/korka (cokolwiek co unosi się na wodzie i przejdzie przez szyjkę butelki)  i nalewa wodę. Dziecko ma tak manipulować butelką, by okręt wpłynął do portu (szyjki butelki).

– „Gdzie?” – odszukiwanie miast na mapie Polski.

Herb Świnoujścia

W europejskiej tradycji gryf był opiekunem skarbów greckiego boga Apolla. Gryfy (w przeciwieństwie do smoków, które strzegły swoich skarbów z chciwości), broniły drogocennych dóbr i wartości dla swoich władców. Mityczny gryf to nic innego jak wspaniały poddany. Niewątpliwie z tego powodu stał się symbolem władzy książęcej i królewskiej.

Czy znasz takie miejscowości jak Gryfice i Gryfino, czy widziałeś herb miasta Szczecina, a Świnoujścia? Wszystkie te miasta mają w swoim herbie znak gryfa. W jaki sposób gryf zasiedlił się na ziemiach naszego kraju? Nad tymi miejscami panowała niegdyś rodzina królewska – ród Gryfitów. Wybrany przez nich herb: Gryf, pozostał jako mocny symbol kojarzony z tymi okolicami.

A kotwica w łapach gryfa w herbie Świnoujścia mówi o jego znaczeniu jako portu morskiego.

Aleksandra Kucharczyk