Proponowane zajęcia i zabawy na dzień 08.05.2020

Dzień bibliotekarza

Ciche rozmowy w bibliotece…
Książki w bibliotece i w księgarni są podobnie ułożone na półce. Przede wszystkim są ułożone alfabetycznie – litera na półce odpowiada pierwszej literze nazwiska autora – oraz tematycznie, aby łatwiej było znaleźć to co się czyta. Tematyka może dotyczyć, np. książek dla dzieci, młodzieży, o roślinach, o podróżach i wiele, wiele innych.
Podstawowa różnica jest taka że w księgarni można zakupić książkę, a w bibliotece można je wypożyczyć lub przeczytać na miejscu, w tzw. czytelni. Trzeba pamiętać, kiedy przechadzasz się między półkami biblioteki, szukając książki która cię zainteresuje, należy zachowywać się jak najciszej, z prostego powodu, przyjemnie się czyta książki w ciszy i nie chciałbyś aby ktoś ci przerywał ciekawą lekturę. Obcując z książką nie wolno przy niej jeść i pić, żeby nie pobrudzić jej. Jak znalazłeś książkę, którą chciałbyś przeczytać w domu, należy zgłosić się do bibliotekarza z prośbą o wypożyczenie. Skoro już wypożyczasz książkę, to należy ją potem zwrócić. Jak powinniśmy traktować książki, niezależnie skąd pochodzą, sprawdźmy…

„Fałsz” – zabawa rozwijająca logiczne myślenie. Dziecko z rodzicem na zmianę opowiadają jedną ze znanych bajek, ale wprowadza do opowieści jakiś błąd – jeżeli przeciwnik go zauważy i powie „fałsz”, staje się opowiadającym.

„Pamięć” – zabawa doskonaląca pamięć.
Dziecko zamyka oczy i czołem dotyka do podłogi, by nie podglądać. Na środku leżą różne rodzaje książek (np. album, kucharska, słownik, przewodnik, bajka, powieść). Rodzic zakrywa kawałkiem materiału jedną z książek i zadaje pytanie: Której książki brakuje?. Można utrudniać zadanie, np. zamieniając kolejność ułożonych elementów. W razie trudności rodzic może podpowiadać: podać kolor okładki, grubość i wielkość książki. Później można zamienić się rolami.

Kilka łamigłówek

Aleksandra Kucharczyk