Proponowane zajęcia i zabawy na dzień 05.05.2020

Jak powstaje książka?

„Jak powstaje papier?” – film edukacyjny, proszę zacząć od 9:43

„Jak powstaje książka?” – film edukacyjny

„Jak powstaje książka?” – swobodna wypowiedź dziecka

„Moja książka” – tworzenie własnej książeczki z kartek papieru i ozdobienie jej

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych :
1. „Tajemnicza książka” – uczestnik zabawy otrzymuje książkę, którą kładzie na głowę. Stara się utrzymać ją w tej pozycji podczas wykonywania kolejnych poleceń rodzica: Obróć się, Zatańcz, Idź bokiem, Kucaj, Idź do tyłu itp. Jeżeli książka spadła z głowy, dziecko zastyga w bezruchu. Powtarzamy zadanie kilka razy.
2. „W księgarni” – dziecko kładzie się na boku. Na hasło: Książki się otwierają! – przechodzi do leżenia na wznak, wyciąga na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło: Kartki się przewracają! – klaszcze w dłonie (rodzic mówi, ile stron ma książka, a dziecko tyle razy klaszczą). Na hasło: Książki się zamykają! – powraca do pozycji wyjściowej – leżenie na boku, nogi podkurczone. Gdy rodzic powie: Książki stoją na regale, przechodzi do stania na baczność.
3. „Odgadywanie tytułów bajek” – rodzina dzieli się na dwa zespoły, jeden zespół przedstawia drugiemu za pomocą gestów i ruchów postać z jakiejś bajki, np. Kubuś Puchatek, Król lew, Śpiąca królewna, 101 Dalmatyńczyków. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi następuje zamiana ról.

Aleksandra Kucharczyk