KORONAWIRUS – WAŻNE

informacja dodana 09.12.2021 – pomoc techniczna dotycząca nakładanej przez Sanepid kwarantanny

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dziecko-na-kwarantannie-lub-izolacji

Szanowni Rodzice

W związku z nasilającą się falą zachorowań na koronawirusa, proszę o obserwację własnych dzieci, które uczęszczają do przedszkola. Pierwsze symptomy choroby są różne. Z obserwacji pracowników przedszkola na przestrzeni dwóch ostatnich miesięcy, możemy powiedzieć, że czasami u przedszkolaka choroba covid rozpoczyna się w banalny sposób – od kataru lub nieco podwyższonej temperatury.

Niekiedy rodzice bagatelizują te objawy i przysyłają mimo to swoją pociechę do przedszkola. Oczywiście, nie wszystko musi być chorobą covid. Jednak niepokojące jest to, że dziecko odesłane ze stanem podgorączkowym czy bólem brzucha jednego dnia, wraca do przedszkola na dzień następny, po czym za kilka dni dowiadujemy się nieoficjalnie, że rodzic jest w izolacji. Zdarzyło się, że nawet dzieci skierowane na kwarantannę były obecne w przedszkolu! NIESTETY, TYCH DANYCH O KWARANTANNACH, DYREKTOR PRZEDSZKOLA NIE POSIADA, JEŚLI NIE PRZEKAŻĄ ICH LOJALNIE RODZICE DZIECKA.

Dlatego też, wspólnie z całym personelem przedszkola, prosimy Państwa o nieprzysyłanie do przedszkola dzieci chorych, z katarem, stanem podgorączkowym, z biegunką czy wysypką. Te symptomy, w dobie dzisiejszej pandemii należy obserwować w domu lub skonsultować z lekarzem.

Ponadto, w razie kwarantanny przedszkolaków z uwagi na kontakt z osobą chorą, na prośbę Sanepid dyrektor podaje pisemnie dzień, w którym chora osoba miała ostatni raz kontakt z innymi. To sanepid ustala i nakłada kwarantannę na dzieci, czy pracowników przedszkola ( od kiedy do kiedy). Dyrektor nie jest w posiadaniu informacji, kto jest tzw. ozdrowieńcem czy został zaszczepiony i kwarantannie nie podlega (podlega tylko dozorowi Sanepidu).

Jeśli chodzi o ewentualną kwarantannę:

  • Informację o dodatnim wyniku covid osoba chora otrzymuje niekiedy późno wieczorem lub wcześnie rano, w tym także w dniu ustawowo wolnym od pracy. Dyrektor przedszkola nie jest wcześniej informowany przez Sanepid, że ktoś (dziecko, pracownik) przebywa na kwarantannie i oczekuje na wynik. Dyrektor może mieć taką wiedzę, jeśli Rodzic lub pracownik poinformuje o zaistniałej kwarantannie.
  • Pracownik Sanepidu dzwoni z informacją o izolacji pracownika czy dziecka, do dyrektora przedszkola o różnych porach, także w dni ustawowo wolne od pracy (Sanepid pracuje do godziny 21.00). Stąd organizacja wszelkich zastępstw za nieobecnego pracownika, w celu zabezpieczenia opieki nad dziećmi w grupie, wymaga elastyczności i niekiedy ustalana jest na bieżąco po otrzymaniu informacji o izolacji pracownika.
  • Od grudnia 2021 Sanepid rozsyła do rodziców dzieci będących na kwarantannie informację w postaci smsa nie podając konkretnej daty. Do dyrektora wpływa, zazwyczaj z bardzo dużym opóźnieniem pisemna informacja ogólna, że kwarantanną objęte są dzieci z przedszkola, ale bez podanych nazwisk, tylko ilościowo (z uwagi na dane wrażliwe). Zatem szczegółowych informacji o nałożonej przez Sanepid kwarantannie uzyskacie Państwo zawsze pod numerem infolinii podanej w smsie, podając PESEL dziecka.

Dyrektor jest odpowiedzialny za sprawy dotyczące edukacji i w razie zawieszenia zajęć z uwagi na kwarantannę dzieci, ma zapewnić formę nauczania zdalnego przyjętą przez Radę Pedagogiczną w przedszkolu w bieżącym roku szkolnym.

W razie pytań i wątpliwości, proszę pisać na adres dziesiatka@fornet.com.pl

Dodam, że w żadnym przedszkolu na terenie naszego miasta nie ma zatrudnionej pielęgniarki i nie przewidziano również, tak jak w szkołach, etatu sekretarki w przedszkolu, aby być w stałym kontakcie telefonicznym z Państwem pod telefonem stacjonarnym.

W sprawach pilnych, po wcześniejszym uzgodnieniu, serdecznie zapraszam do biura. Pozdrawiam – Dyrektor Przedszkola

Ewa Brzozowska