Zadania poranne 17.04 (piątek)

Produkty ekologiczne.

Dzień dobry! Witamy w piątek, w tym tygodniu poznaliśmy pracę rolnika oraz rośliny uprawne. Dzisiaj chciałybyśmy zapoznać Was z nazwą „produkty ekologiczne”. Co to takiego jest? Dlaczego tak je nazywamy?

Ale to później, teraz zakładamy sportowe ubranie i zapraszamy na poranną gimnastykę.

„Noszenie wody” – R. wydaje polecenie: W prawo zwrot, daje dzieciom kij od szczotki, mopa (jeśli Państwo posiadają) i pomaga włożyć między łopatki. Dziecko naśladują pracę rolnika, który nosi wodę ze studni: sylwetka wyprostowana, patrzy przed siebie. Wspina się na palce i opada na całe stopy. Idzie na piętach i na palcach.

„Taczki” – dziecko ćwiczy z rodzicem lub z rodzeństwem, dziecko w podporze przodem, nogi w rozkroku, rodzic staje w rozkroku i łapie dziecko za kolana. Pary przemieszczają się do wyznaczonego wcześniej miejsca. Następuje zamiana ról.

„Maszyny rolnicze” – dziecko stoi czeka na sygnał rodzica, np. traktor, kombajn, wóz z konikiem, naśladują maszyny rolnicze głosem i ruchem.

Czym jest gospodarstwo ekologiczne?

Gospodarstwo ekologiczne to takie gospodarstwo w którym, do uprawy roślin i hodowli zwierząt nie używa się chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych, pasz przemysłowych, stymulatorów wzrostu, zwierzęta karmi się paszą wyprodukowaną w tym gospodarstwie, używa się nawozów wytworzonych przez hodowane zwierzęta, zachowuje się różnorodności gatunków roślin i zwierząt.

Symbol żywności ekologicznej. Prosimy o zapoznanie dzieci z symbolem żywności ekologicznej. Proszę poprosić dzieci aby przeliczyły gwiazdki.

Euroliść to znak ekologiczny przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej.

Kochane RYBKI zapraszam do obejrzenia filmu. Tam wszystkiego się dowiecie o żywności ekologicznej.

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rolnictwo-ekologiczne-dla-dzieci

Zabawy ruchowe

Zabawy ze sznurkiem
Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:
– spacer po sznurku uważając by z niego nie „spaść”
– przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę
– przejście po sznurku „stópkami”, tyłem, bokiem.

Pająk i muchy

Dziecko biega swobodnie, naśladując gestami dźwiękiem muchę. Na zawołanie „pająk!”, zastyga w bezruchu. Mama pająk wychodzi na spacer i uważnie obserwuje czy dziecko się nie porusza. Gdy pająk na chwilę wraca do sieci, mucha ma możliwość swobodnego fruwania, aż do następnego polowania. Może być zmiana ról.

Wyskocz ze skarpetek

Siadamy razem z dzieckiem bez butów, ze skarpetami na stopach. Nogi mamy wyciągnięte do siebie. Na hasło “start” próbujemy ściągać sobie nawzajem skarpetki, jednocześnie broniąc swoich. Jeśli przeciwnik zgarnie nasze, próbujemy mu je odebrać i założyć na nowo, cały czas próbując przy tym ściągnąć jego. Zabawa wbrew pozorom wcale nie jest łatwa.

Proponujemy super zabawę „Symetryczna zabawa dla dzieci”. Więcej zabaw znajdziecie Państwo w linku po zdjęciami.

Zadanie matematyczne.

W zagrodzie są 2 świnki, 2 krowy i 3 kozy. Ile zwierząt jest w zagrodzie?

Po podwórku chodzi 7 kur i 1 kogut. Ile ptaków jest na podwórku?

Karty grafomotoryczne.

Utrwalenie wiadomości o pracy rolnika. https://view.genial.ly/5e97620c27cb3a0e1088f5f8/presentation-praca-rolnika?fbclid=IwAR0KxTTxrntX9o4QYpYOFjGDdEXw3AeQwYsDIiYDpniFmfXYau4ZHUwPDig

Praca plastyczna dla chętnych dzieci.

Rodzice poproście dziecko, aby zaprojektowało własny symbol żywności ekologicznej.

Praca plastyczna „Piórko”.

Dziękujemy. Pozdrawiamy.

Magdalena Mielczarek, Małgorzata Mrówczyńska.



Magdalena Mielczarek