Proponowane zajęcia i zabawy na dzień 11.05.2020

„Skąd pochodzą dźwięki?” – rozpoznawanie instrumentów po odgłosach.

„Dawne instrumenty”
Jednym z pierwszych instrumentów, jakich używał człowiek, było jego własne ciało – klaskał, tupał, wydawał różne okrzyki. Następnie  wykorzystywano przedmioty codziennego użytku, tworząc z nich proste instrumenty, np. grzechotki, bębny. Oto zdjęcia kilku dawnych instrumentów.

„Instrumenty wokół nas” – zabawa muzyczna, wydobywanie muzyki z przedmiotów codziennego użytku. Zadaniem dziecka jest poszukanie i wybranie jakiegoś przedmiotu lub przedmiotów, które wydają interesujące dźwięki.

„Mój instrument” – zajęcia techniczno-plastyczne z wykorzystaniem dostępnych materiałów – przykłady wykonania znajdziesz tutaj:

https://ekodziecko.com/category/instrumenty

„Czasem słońce czasem deszcz” – opowiadanie Pani Muzyki

Dawno, dawno temu w Krainie Muzyki żyli szczęśliwi mieszkańcy. Codziennie świeciło słońce, wszędzie rosły nutki, a każdy mieszkaniec krainy grał na instrumencie, śpiewał i tańczył. Nawet psy zamiast szczekać gwizdały. Wszystkim żyło się miło, więc w Krainie Muzyki brzmiały same wesołe melodie. Do czasu! Pewnego dnia do wesołej Krainy przybyła smutna wróżka Kropelka. Pozazdrościła mieszkańcom szczęścia i wesołości, zrzuciła na całą krainę deszcz. Padał wiele dni i nocy, przez co nutki nie rosły już tak szybko, a mieszkańcy byli bardzo smutni. Zaczęli też grać smutne melodie. Na szczęście o smutnym losie muzyków usłyszała dobra wróżka – Pani Muzyka. Swoimi wesołymi czarami złagodziła smutne zaklęcie wróżki Kropelki. Od tej pory w Krainie Muzyki czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz.

Pytania do tekstu:
Jak nazywa się miejsce, o którym czytałam? Dlaczego jej mieszkańcy na początku byli bardzo szczęśliwi? Kto odwiedził Krainę Muzyki? Jak dziś jest w Krainie Muzyki?

W Krainie Muzyki smutek nazywa się moll, a wesołość – dur. Poniżej znajdują się dwa fragmenty utworów muzycznych, jeden jest w tonacji moll, a drugi w  dur. Spróbuj ocenić ich nastrój.

Fryderyk Chopin, Mazurek a-moll Op. 68 nr 2. Janusz Olejniczak

Fryderyk Chopin, Mazurek C-dur Op.24 nr 2. Janusz Olejniczak
Aleksandra Kucharczyk