Halloween

Amerykańskie święto przeniesione na polski grunt, obchodzone 31 października  jest wszechobecne, zarówno w mediach, na ulicach  jak i w supermarketach. Czy jest potrzebne dzieciom skoro czasem uwiera, zarzuca mu się brak szacunku do śmierci i umniejszenie  tradycji  Dnia Wszystkich Świętych?  Może być nam daleko do charakterystycznego chodzenia po domach i zabawy w „cukierek albo psikus”.  Z Halloween możemy wziąć  jednak to co najlepsze:
– to okazja aby w delikatny sposób dotknąć z dzieckiem trudnego, ale niemożliwego do pominięcia  tematu strachu, śmierci
– jest to też dobry czas aby przybliżyć dziecku nasze własne święto Dnia Zmarłych
– to okazja do przebierania się, do zobaczenia wielu przyjaznych potworów, do stworzenia własnego ducha i okiełznania lęku przed straszydłami bajkowymi, mieszkającymi w dziecięcej wyobraźni
– dzieciom  nieśmiałym może pomóc  wejść na chwilkę w kogoś innego, silnego i groźnego, daje możliwość bycia strasznym a nie straszonym
– to okazja do zabawy dorosłych i dzieci razem, ciekawy sposób na wspólnie spędzony czas

Halloween – dekoracje
* Dyniowy lampion – Zakup dyni i stworzenie z niej lampionu może stać się rodzinną tradycją. Miąższ dyni można wykorzystać przy tworzeniu „strasznego” menu.
* Pajęczyna – Do tego celu można wykorzystać gazę, papier toaletowy, etaminę czy po prostu pocięte prześcieradła.  Podczas kiedy my będziemy zawieszać pajęczyny, nasze dziecko może kolorować i ozdabiać wycięte wcześniej z brystolu czarownice, pająki i duchy, które wspólnie pozawieszamy.  
* Potwory z drewnianych klocków – Drewniane klocki, którymi  dziecko nie bawi się już tak chętnie, możecie odkryć na nowo. Takie potwory będą doskonałą ozdobą i oryginalnymi klockami. Potrzebne materiały: drewniane klocki, farby, pędzel, kolorowy papier, ołówek, nożyczki, klej, naklejane, ruchome oczka.
* Kościotrup z patyczków do uszu Kości można układać dowolnie, a każdy szkielet może mieć inną narysowaną czaszkę. Możecie stworzyć kościotrup dziewczynkę lub kościotrup chłopca. Potrzebne materiały: czarna kartka papieru, nożyczki, patyczki do uszu, klej, biała kartka, mazaki.
* Kamienne stwory – Bardzo łatwy pomysł, a jaki efektowny. Uwaga, bo to taka dobra zabawa, że potwory bardzo szybko się  mnożą. Potrzebne materiały: kamienie, farby, pędzel, mazaki, ruchome, naklejane oczy.  
 * Nietoperze i inne stwory z talerzyków jednorazowych – Do wykonanie ozdób można wykorzystać talerze papierowe i plastikowe. W łatwy sposób w mig wyczarujecie nietoperza, Frankensteina, pająka, czy dynię. Potrzebne materiały: talerzyki, kolorowy papier lub filc, nożyczki, klej, ruchome, naklejane oczy, mazak.

Halloween – menu
* Paluchy czarownicy Paluchy to nic innego jak upieczone ciasto z migdałem udającym paznokieć a mumie to parówki owinięte w ciasto francuskie i oblane ketchupem. Efekt naprawdę porażający.
* Deser tarantuli i dyniowe duszki – Pająka łatwo wykonamy z kawałków śliwki, które umieszczamy na dnie salaterki i zalewamy zieloną galaretką. Miąższ dyni wykorzystujemy do upieczenia placuszków, z których wycinamy wesołe lub straszne duszki.
* Czarodziejski eliksir” Do picia oczywiście przygotowujemy obrzydliwie wyglądający napój z pływającymi pająkami i larwami, który jest najzwyklejszym w świecie kompotem wraz goździkami i płatkami pigwy, które idealnie udają owady.

 Halloween – zabawy
* Teatr cieni Gasimy światło, puszczamy na ścianę snop światła z lampki i robimy z dziećmi potworne cienie na ścianie.
* Dyniowy curling –  Przygotowujemy dwie dynie i dwie szczotki. Robimy wyścigi, kto szybciej przetoczy dynię szczotką do ściany i z powrotem.
* Sieć pajęcza Rozwieszamy np. w przedpokoju papier toaletowy, lub paski bibuły tak, by przechodziły one od ściany do ściany dzieci muszą się przedostać do skarbu, który czeka na końcu korytarza, nie rozrywając sieci utkanej przez potwornego pająka strzegącego skarbu.
* Upiorne balony Rysujemy  markerem na balonie twarz potwora. Następnie dmuchamy balony i patrzymy jakie upiory nam wyszły. Jeśli mamy więcej miejsca w pokoju możemy grać balonami w upiornego badmintona.
* „Magiczne pudełko” Chowamy w nim  akcesoria i gadżety powiązane ze świętem Halloween (czarownice, dynie, robaki, pająki), dziecko wyławia z pudełka i z zamkniętymi oczami próbuje odgadnąć, co trzyma w dłoni.
* Piramida duchów – Rysujemy na kubkach jednorazowych buzie duchów . Ustawiamy kubki w piramidę. Zadaniem dziecka będzie strącić piłeczką jak najwięcej duchów.
* Szukanie skarbów Pochowajcie w pokoju cukierki, mogą oczywiście to być „straszne” cukierki, i poproście by dziecko ich poszukało. Możecie też pochować np. cukierki – oczy i powiedzieć, że potwór stuoki zgubił swoje oczy, nic teraz nie widzi i potrzebuje pomocy.

Halloween, mimo że nie związany z naszą tradycją staje się coraz bardziej popularnym świętem. Pamiętajmy, że ma to być mile spędzony czas, z zapewnionym poczuciem bezpieczeństwa. Zabawy i aktywności jakie zaoferujemy dzieciom  muszą być dostosowane do ich wieku, pojmowania i rozumienia świata. Nie mogą narażać ich na strach, burzyć poczuć poczucia stabilizacji dziecka.
Wspaniałej zabawy!

GRAŻYNA DOBOSZ