Gry i układanki edukacyjne – warto je znać

Dzieci w wieku przedszkolnym szybko tracą zainteresowanie zabawkami, domagają się czegoś nowego, co pozwoli im rozwijać swoją wyobraźnię, a także wypełni czas. Jak  z pośród tysiąca propozycji sklepów z zabawkami wybrać coś, co spełni wymagania edukacyjne, zaintryguje dziecko, a dodatkowo będzie spełniało funkcję edukacyjną. Oto krótka lista gier, które warto mieć pod ręką, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka, są kolorowe i ciekawe.

„Cztery pory roku” Granna – dla dzieci od 3 roku życia
Gra zawiera kolorowe plansze przedstawiające 4 pory roku wraz z charakterystycznymi dla nich elementami. Elementy wykonane są z twardej, dość odpornej na zniszczenia tektury. Gra pozwala dziecku przybliżyć pory roku, a także poznać rzeczy, które z daną porą roku się kojarzą. W grze jest także instrukcja, która proponuje różne warianty rozgrywki.

„Fishing game” Tiger – dla dzieci od 2-3 roku życia
 Dzieci uwielbiają grać w łowienie rybek – gra ta idealnie ćwiczy rękę (doskonalenie motoryki małej), trenuje koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Gra przewiduje maksymalnie dwóch graczy, którzy na przemian wyławiają wybrane zabawki.

Układanka magnetyczna z Playtive Junior – dla dzieci od 3 do 8 roku życia
Układanka  – doskonali umiejętności manipulacyjne, rozwija wyobraźnię, a także pozwala świetnie bawić!   W pudełku znajduje się plansza do przyczepiania elementów, karty – propozycja układania postaci, części potrzebne do ułożenia obrazka. Dla dzieci świetną zabawą jest możliwość stworzenia swojej własnej unikalnej postaci z śmiesznych elementów.   

„Drewniane memory Playtive” – dla dzieci od 2 do 6 roku życia
Drewniane elementy do słynnej gry memory zamknięte w małym drewnianym pudełeczku. Kostki nie mają wystających drzazg, przez co są bardzo bezpieczne nawet dla dzieci 2-letnich. Grę memory realizujemy w zależności od poziomu rozwoju umiejętności dzieci – wersja łatwiejsza – kostki odwrócone obrazkiem do góry, odszukiwanie par takich samych zwierząt oraz nazywanie ich. Wersja trudniejsza – kostki układamy rewersem do dołu, trzeba zapamiętać gdzie ukryty jest jaki obrazek, a następnie odnaleźć mu parę. Gra świetnie doskonali umiejętność zapamiętywania

„Moje Pierwsze Słowa” Clementoni – dla dzieci od 4 roku życia
Gra idealna do nauki czytania. W pudełku mamy małe plansze układające się w dwa osobne obrazki, tabliczki z obrazkami z jednej strony, a z drugiej napisem. Zabawę można poprowadzić na wiele sposobów. Prezentować najpierw ilustrację, nazywać to co jest na obrazku (używać jednego słowa opisującego obrazek), a następnie pokazywać napis. Dziecko, które zna litery, może wyraz podzielić na osobne litery, nazywając je, wskazując spółgłoski i samogłoski, a także dzielić wyraz na sylaby. Kolejny etap zabawy to dopasowanie kafelka z obrazkiem/napisem do ilustracji.

„Mistakos, walka o stołki” Trefl – dla dzieci od 5 roku życia
 Gra typowo zręcznościowa – układanie krzesełek tak, aby nie spadły. Uczy dzieci koncentracji, rywalizacji oraz tego, że nie zawsze można wygrywać. Dodatkowym atutem jest doskonalenie umiejętności motorycznych.  

Gry i układanki sprawdzają się do wspólnego organizowania czasu popołudniami, są odskocznią od „zadań” do zrobienia. Życzę wszystkim miłego grania!

GRAŻYNA DOBOSZ