DZIEŃ DZIECKA

Witamy serdecznie wszystkie dzieci. Dzień dobry rodzice.

Dzisiaj wyjątkowy dzień dla naszych dzieci, obchodzimy DZIEŃ DZIECKA. My chciałybyśmy złożyć dzieciom najserdeczniejsze życzenia wierszem Pani Marii Terlikowskiej pt.: Czego życzyć dzieciom?

Wyjątkowy dzień dla dzieci, więc dzisiaj proponujemy spędzić z dziećmi ten czas zupełnie inaczej niż co dzień i proponujemy zabawy, gry, przepisy kulinarne i inne sposoby na udany dzień.

Na dzień dobry porcja ćwiczeń porannych wg B. Formy.

1. „Marsz z przysiadami” – dziecko z rodzicem maszeruje po pokoju. Na hasło Hej! Wykonują przysiad, po czym maszerują dalej.

2. „Witajcie, plecy” – dziecko z rodzicem odwracają się do siebie tyłem w dużej odległości. Na hasło Już! – idą powoli tyłem tak, aby dotknąć się plecami, po czym wracają na miejsce.

3. „Mosty” – Rodzic stoi w rozkroku, a dziecko przechodzi na czworakach pod jego nogami.

4. „Marsz parami” – dziecko z rodzicem w parze maszerują po pokoju. Na hasło rodzica Rozdzielamy się! Rozchodzą się o różne strony. Na hasło Wróć! Łączą się w pary nadal maszerując.

Pogoda piękna, szkoda siedzieć w domu, może wspólny spacer i lody albo zabawy na świeżym powietrzu. Podrzucamy kilka propozycji, może Państwo z nich skorzystacie.

Wrzucanie kamyków do wody – bardzo zajmujące i chłodzące w gorący dzień. Wystarczy miska z wodą i kamyczki. Można je wrzucać i obserwować zachowanie wody, można je później wyjmować, przekładać. Zajęcie na dłużej. We wspólnej zabawie, można zrobić zawody na rzucanie kamyk z pewnej odległości.

Bańki – Świetna zabawa dla maluchów i starszaków. Wydają się takie proste, a tak naprawdę wpływają na rozwój motoryczny dziecka, rozwój mowy.

Kręgle – z puszek, plastikowych butelek. Wystarczy piłka i zabawa gotowa.

Gra w piłkę – nożną, do celu, siatkówka.

Tor przeszkód – możliwości jest mnóstwo. Może być to tor przeszkód do przejścia na boso np. kamyki, piasek, kartki papieru, folia, trwa. Może być to tor do przejazdu rowerkiem np. z pachołków, patyków.

Rower, hulajnoga – rowerek to świetny sposób na kształtowanie dużej motoryki. Podobnie hulajnoga, wpłynie na koordynację i rozwój sprawności motorycznej.

Rysowanie kredą na chodniku – to świetna zabawa kształtująca kreatywność dziecka. Można narysować pole do gry w klasy, jeśli dziecko jeszcze tego nie zna to świetny moment, aby go tej zabawy nauczyć.

Trening – bycie na świeżym powietrzu to fajna okazja do treningu. Jeśli nie macie ochoty na grę w berka, możecie rodzice zaproponować dziecku, ćwiczenia na macie, na trawie. Dzieci zwykle wciągają się w takie aktywności.

Po wyczerpującym czasie spędzonym na świeżym powietrzu warto coś zjeść. Proponujemy wspólnie zrobić ulubione dania dzieci – co przychodzi ci do głowy? Naleśniki, placki, cocktaile owocowe, … Nie trzeba być dzieckiem, by uwielbiać te przysmaki! Polecamy przepisy na ulubione dania małych i dużych dzieci.

Bajeczne naleśniki – przepis dla dzieci.

Składniki

  • pół szklanki mąki
  • pół szklanki wody
  • pół szklanki mleka
  • jajko
  • serek homogenizowany
  • 3 łyżeczki słodkiej śmietanki
  • pół tabliczki ciemnej czekolady
  • olej

Z mąki, mleka, wody i jajka rozrób ciasto. Na rozgrzanym tłuszczu usmaż naleśniki. Serek wymieszaj z dwiema łyżeczkami śmietanki. Posmaruj naleśniki, zawiń. Czekoladę rozpuść, dodaj łyżeczkę śmietanki, wymieszaj. Polej naleśniki. Udekoruj owocami, możesz posypać cukrem pudrem.

Racuszki z jabłkami

Składniki

  • 1/2 szklanki mleka,
  • 1 pełna łyżka mąki,
  • 1 jajo,
  • 1 średnie jabłko,
  • 1 łyżka masła,
  • 1 łyżeczka cukru.

Przygotowanie

Mleko, mąkę, jajo, cukier zmiksuj lub starannie wymieszaj. Jabłko umyj, obierz, opłucz, wydrąż środek, pokrój w plastry. Rozgrzej masło na małej patelni i ułóż krążki jabłka zanurzone w cieście. Smaż placuszki na złoty kolor. Podawaj z sokiem, herbatką owocową albo z naturalnym jogurtem.

Przepisy na owocowe koktajle i soki.

Koktajl z owoców cytrusowych

Składniki: 2 mandarynki, kiwi, banan, duża pomarańcza, grejpfrut, łyżeczka płynnego miodu, 2 łyżki płatków owsianych, kilka listków melisy.

Przygotowanie: Owoce obrać ze skórki, podzielić na cząstki. Zmiksować. Pod koniec dodać miód i płatki owsiane, wymieszać. Udekorować melisą.

 Koktajl bananowy z mlekiem.

Składniki: średni banan, 1/4 świeżego ananasa (może być 5 plastrów ananasa z puszki), szklanka chudego mleka, kilka listków świeżej melisy.

Przygotowanie: Owoce obierać i pokroić w kostkę. Zmiksować z mlekiem. Wstawić do lodówki na 10 min. Dodać kilka listków melisy.

Koktajl pomarańczowy.

Składniki: 250 ml świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego z wyciskarki, 1 pokrojona figa, 1 suszona morela (wcześniej namoczona w wodzie lub soku jabłkowym), 1 łyżeczka siemienia lnianego, 1 łyżeczka zarodków pszennych,  pół łyżeczki kurkumy.

Przygotowanie: Wszystkie składniki zmiksować razem w blenderze. Wzmacniający, uzupełniający witaminy i mikroelementy.

Koktajl truskawkowo-bananowy.

Składniki: 1/2 kg truskawek, 1/2 banana, 2-3 łyżki soku z cytryny,  ½ litra mleka lub kefiru.

Przygotowanie: Banana lekko zamrozić. Truskawki umyć i oczyścić. Do blendera  wrzucić banana, dodać truskawki i zmiksować. Dodać sok z cytryny, wymieszać i dosmakować. Dodać mleko lub kefir. Schłodzić.

Koktajl arbuzowy.

Składniki: 1,5 kg arbuza, miód, 2 szklanki soku z limonki, 3 łyżki drobno pokrojonych listków mięty, 3 szklanki zimnej wody, 1 szklanka kostek lodu.

Przygotowanie: Arbuz pokroić w drobna kostkę. Zmiksować w blenderze z cukrem, sokiem z limonki i miętą. Dodać miód. Wlać do dzbanka, dodać wodę i lód. Dobrze wymieszać. Podawać od razu po przygotowaniu.

Jeszcze kilka propozycji na spędzenie tego czasu razem.

Wieczór planszówek – lubicie gry planszowe? Na kolejną zawsze znajdzie się miejsce na półce, prawda? Może w ramach Dnia Dziecka warto zorganizować rodzinny turniej? A na koniec wygrani i przegrani pokrzepią się lodami i… znów zagrają.

Wspólne sadzenie roślin – mama, szczęśliwa posiadaczka ogrodu, co roku, z okazji Dnia Dziecka, sadzi  ze swoimi pociechami rośliny, które w niedalekiej przyszłości będą owocować. Każdy Dzień Dziecka przynosi nowych mieszkańców ogródka, a kolejne lata plony z posadzonych roślin. Wspólne spędzanie czasu i pyszne owoce – połączenie przyjemnego z pożytecznym!

Wycieczka do lasu, a może podchody lub gra terenowa? – Może w klimacie indiańskim? Albo poszukiwaczy skarbu? Taki Dzień Dziecka na pewno długo pozostanie w pamięci.

Dzisiaj dzieci świętują i nie będzie zadań dla dzieci. Jeszcze raz życzymy dzieciom samych wspaniałości i pięknego Dnia Dziecka. Panie z grupy Jagódki, Rybki i Pingwinki.

Magdalena Mielczarek